Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdravá výživa

21. 3. 2010

 

Zdravá výživa 

 

pro naše malé sportovce

 

Obrazek

 

 
 
 Doporučení zpracováno dle odborné literatury od:
RNDr. Petra Fořta, Csc.
předního odborníka a experta na výživu pro děti
 
 
 
Doporučená denní dávka pitného režimu je 2 až 2,5 litru tekutin (tekutinami se myslí i polévka, ovoce, zelenina a veškeré produkty, které obsahují vodu, mléko není tekutina, ale poživatina).
Co tedy pít ? Nejlépe stolní vodu balenou, nesycenou, neochucenou !!! Popřípadě vodu z kohoutku, ale pokud možno přefiltrovanou, občas možno dochutit sirupem (Bio), při větší zátěži možno použít iontový nápoj, nepít každý den.
Džusy : nejlépe čerstvě lisované nebo 100% jablko, pomeranč, hruška, ananas v žádném případě nektar nebo multivitamin. Džusy ředíme vodou v poměru 1:1. Maximálně 3 dcl džusu denně.
Čaje : ovocné a bylinkové, jakéhokoliv druhu denně max. ½ L. Pokud možno měnit druhy po 2 týdnech. Pokud sladit, tak zásadně medem nebo třtinovým cukrem – ale opatrně se sladěním.
Co nepít : limonády – obvykle obsahují zdravotně riziková umělá barviva i příchutě a chemické konzervační látky. Jinými slovy, je to roztok toho nejhoršího, co si lze v oblasti nápojů představit.
Co vůbec nepít : Coca cola, Fanta, Sprite, Kofola……a jiné limonády !!!
Základní problém všech limonád a slazených nápojů spočívá v mimořádně velkém obsahu jednoduchých cukrů, tímto ale nekončí! Jednoduché cukry, jako jsou disacharid sacharóza a vysokofruktózový sirup, spolu s kyselinou fosforečnou porušují metabolismus, způsobují ukládání tuků, ohrožují játra a poškozují zubní sklovinu, což je příčinou nadměrného kažení zubů.
 
 
Potraviny vhodné pro děti                                                                      
Ovoce – borůvky,maliny, jahody- největší antioxidant, jablka (kyselé), broskve, švestky,
Banány, hrušky – sladké, meloun, hroznové víno, jižní citrusové plody – nevhodné pro děti trpící nadváhou.
Sušené ovoce vhodné, ale pozor na množství, z důvodu většího množství cukru.
Kompoty nevhodné.
Zelenina – mrkev, celer, petržel, karotka,brokolice – nejlépe syrová nebo lehce dušená či spařená, jakýkoliv druh zelí, rajčata – antioxidant, paprika – nejvíce vitamínu C, zázračná zelenina cibule, česnek,křen.
 
Jakákoliv zavařená zelenina, nevhodné – při zpracování se znehodnocují stopové prvky, minerály, vitamíny.
Maso : vhodné lehce stravitelné – kuřecí –(když pečené, tak pouze bez kůže- důvodem je hromadění antibiotik na kůži zvířete, i vývary vždy bez kůže), krůtí, králičí, občas zvěřina, ryby mořské – losos, pangais, makrela, sardinka, ryby sladkovodní – štika, pstruh z horních toků řek, občas hovězí
Nevhodné – husí, kachní, žralok, úhoř, vepřové prorostlé – slanina
Uzeniny - vhodné - dušená šunka – krůtí nebo kuřecí, uherský salám – pravý, parmská šunka a prossutto v malém množství – větší obsah soli
Pokud možno bio uzeniny(větší obsah masa v produktu, minimální množství konzervantů než u konvenčních potravin)
Nevhodné – párky, klobásy, veškeré vepřové salámy, vnitřnosti (držky, tlačenka, jiternice, prejt), jakékoliv maso smažené v trojobalu, nevhodné smažení ve fritéze!!
Těstoviny : vhodný jakýkoliv druh, ale pokud možno celozrnné 2x v týdnu
Brambory : vařené, vařené ve slupce, pečené pouze v alobalu, občas i bramb. kaše
Nevhodné: smažené brambory ve fritéze či na pánvi, vůbec ne hranolky – "mrtvé" jídlo
Rýže : Basmati, indická,
Vhodné: jáhly, pšeničný bulgur, sojové maso
Sýry : vhodné kozí sýr, tofu, feta, tvarohové měkké sýry – cottage, Lučina
Nevhodné : uzené sýry, plísňové sýry a obalovaný sýry v trojobalu (eidam, hermelín)
Jogurty : bílý, pokud možno bio jogurty s ovocnými přísadami
 
 
Sladkosti : nevhodné, ale v malém množství možné – puding, dětské piškoty, amarantové piškoty, rýžový nákyp,palačinky s marmeládou nejlépe s čerstvým ovocem, bez šlehačky, záviny – nejlépe domácí, ale nepřeslazovat, müsli tyčinky – mohou být polité hořkou čokoládou, hořká čokoláda min. 70% s možností příchutě ovoce (né denně a né celou čokoládu), nevhodné kynuté buchty, dorty, zmrzliny, nanuky, oplatky (nekvalitní ztužený tuk)…… a další dobroty…..
OBECNĚ NEVHODNÉ – brambůrky, tyčinky, solené arašídy, sladkosti,bonbóny (výjimku tvoří gelatinové bonbóny), kofeinové nápoje (cola), jakékoliv smažené pokrmy v trojobalu, uzené salámy a sýry, vývar z kostí- obsahuje antibiotika a jiné složky , ochucené lupínky (skořicové, čokoládové, jogurtové..),  přezzralé ovoce a zelenina (nahnilá nebo nemocná), paštiky, konzervy, …. 
Vhodné potraviny, které ještě nebyly zmíněny : olivový olej na vaření, olivový olej – extra vergine za studena lisovaný – na saláty- studená kuchyně, mouka celozrnná,  javorový sirup – doslazení jogurtů, palačinek, pudinků, ovocných salátů….., müsli (různé druhy), kukuřičné lupínky bez ochucení, slunečnicové a dýňové a lněné semínka, ořechy – para, mandle, lískové, vlašské – nesolené a nepražené!!, vajíčka max. 3x do týdne (bílek neomezeně), máslo pokud možno Bio (občas) né margarin, mořské řasy, bylinky v jakékoliv formě (bazalka, tymián, meduňka, rozmarin), květy čekanka, pampeliška, sedmikrásky.
 
 
Doplňky stravy konzultované s RNDr. Petrem Fořtem CSc. :
 
Mega protect 4 live
Účinný a moderní antioxidační přípravek obsahující výtažek stromu Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný), Coenzyme Q10 a další látky s antioxidačním účinkem. Antioxidační účinek jednotlivých komponentů se umocňuje, a tím posiluje obranný mechanizmus našeho organismu.
  
Imuregen  
 
Regenerační a stimulační dietetikum. Potravinový doplněk IMUREGEN patří k moderním přípravkům vyrobeným na čistě přírodní bázi. Je určen pro dospělé a děti od 1 roku (kapky) a neobsahuje alkohol ani žádné anorganické chemické látky. Stimuluje činnost žláz s vnitřní sekrecí a pomáhá zharmonizovat imunitu v těle.
 
Influ C
 
Bioaktivní influ obsahuje bioaktivní zinek a vitamín C.Výrazně zvyšují imunitu nosohltanu.Zamezuje zánět nosohltanu.Může zabránit vzniku rýmy a kašle až v 90 % případů. Pomáhá v období zvýšení výskytu rými a kašle.Při zánětu nosohltanu a aftech v ústech.Posiluje imunitu sliznice úst a nosohltanu. Od firmy Pharma Nord – 1x denně ráno dlouhodobě.
 
 
Calcium + vit.D3+ vit. K
 
Od firmy Pharma Nord – 1x denně ráno dlouhodobě
 
BCAA extra kapsle
 
Společnost Nutrend přichází s novinkou: 1000 mg nejdůležitějších esenciálních aminokyselin BCAA v jedné tabletě! Jednotlivé aminokyseliny L-leucin, L-isoleucin, L-valin jsou v přípravku Amino BCAA Mega Strong zastoupeny v optimálním poměru 2:1:1, který přesně odpovídá potřebám organismu při a po zátěži. Čistá krystalická forma BCAA pro ochranu, nárůst a regeneraci svalové hmoty. Pro profesionální i rekreační sportovce. BCAA prodejna Vitaland - při extrémním zatížení.
 
Minerály Ocean 21
 
Mimořádně komplexní výrobek obsahuje více než 200 cenných účinných látek (8 druhů mořských řas, léčivé rostliny, vitaminy, antioxidanty, 24 aminokyselin, enzymy). Detoxikace – očistí od těžkých kovů, radioaktivních částic a dalších toxických látek. Podpora imunity – zejména u lidí, kteří jsou oslabeni. Zlepšení elasticity kůže a vazivových tkání - antioxidační účinky - protivirové a protiplísňové účinky - zdravé trávení - rozšíření cév, zpomalení kornatění cév a snížení rizika onemocnění srdce. 1x doporučená dávka obden.
 
 
Biopron 9
Biopron 9, v současné době nejkomplexnější probiotika na trhu, představuje jedinečnou a vyváženou kombinaci probiotických kultur, nezbytných pro správnou činnost trávícího systému. Jedná se o probiotikum obsahující 9 synergicky působících kmenů vitálních mikroorganismů, které jsou schopny optimálně obnovit a harmonizovat střevní mikroflóru. Biopron 9 obsahuje také fruktooligosacharidy - prebiotika, sloužící jako nezbytné živiny pro probiotika. Střevní mikroflóru negativně ovlivňují např. antibiotika, ale i stres, kouření, špatné stravovací návyky a další okolnosti. Biopron 9 je nepostradatelným pomocníkem po léčbě antibiotiky, při problémech s trávením, redukčních dietách a "civilizované" stravě, snížené imunitě, stresu, kvasinkových a plísňových infekcích, poškození jater a všech problémech vyvstávajících v důsledku nesprávných poměrů v zažívacím traktu. 1x denně ráno obden (1 balení).
 
Colostrum kapsle
 
Colostrum (kolostrum, mlezivo) je označení pro mateřské mléko, které se vytváří v mléčných žlázách savců prvních 48 hodin po porodu. Svým složením je naprosto unikátní. Zajišťuje pro organizmus novorozence dokonalou ochranu před patogeny, viry a bakteriemi. Obsahuje látky stimulující růst tkání sliznic, svalů, nervového systému vč. mozku a optimalizující metabolizmus. Ve farmacii se používá kolostrum bovinní, získávané z kravského mléka, v němž je obsah biologicky aktivních látek mnohonásobně vyšší než v mlezivu lidském. Preparát obdobný colostru se dosud nepodařilo vyrobit laboratorně. Jeho hodnota je nesrovnatelná s jakýmkoliv jiným přípravkem na posílení imunity. Od firmy LR Cosmetic.
 
Aloe vera gel
Aloe Vera je označována jako zázračná rostlina. Již staří Egypťané uctívali aloe vera jako "rostlinu nesmrtelnosti". Ve starém Řecku byla šťáva z aloe listů doporučována na krásu, zdraví a dlouhý život. Listy Aloe Vera obsahují gel, který je z 96% tvořen vodou a 4% jsou zdrojem více než 200 účinných látek aloe, které mají farmakologické účinky. Speciální produkt od firmy LR cosmetic – 90% Aloe vera.
 
 
Kdo je Petr Fořt ?
 
 
RNDr. Petr Fořt, Csc. 
Vystudoval přírodovědeckou fakultu UK v Praze. Několik let působil ve výzkumu na Lékařské fakultě v Praze v oblasti imunochemie, poté asi 20 let jakožto věděcký pracovník ve fyziologii a dietologii vrcholového sportu. Je autorem různých vědeckých studií a prací, které se zabývají fyziologií, biochemií i výživou v profesionálním sportu. RNDr. Petr Fořt byl rovněž činný ve výkonných orgánech českých sportovních reprezentací.
Díky jeho praxi v technologii výroby doplňků stravy (v letech 1995-1996 spolumajitel české firmy, zabývající se výrobou doplňků stravy) působí též jako konzultant potravinářských firem a odborný poradce dovozců doplňků stravy. Nyní pracuje jako nezávislý soukromý poradce pro výživu v oblasti sportu, ale zabývá se i podpůrnou a alternativní výživou dětí a dospělých. Je autorem většiny produktů řady Laktofit a některých produktů české firmy Aminostar. RNDr. Petr Fořt též přednáší na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze a Olomouci, dále pak pořádá přednášky pro soukromé školy, instruktory i majiteli fitness center.
Spolupracoval i na pořadu „Pod pokličkou“, kterou na svých kanálech vysílá České televize.
Je znám svými vyhraněnými názory na výživu. Sám se stravuje jako semivegetarián, většinou v kombinaci s dělenou stravou, podle principů ájúrvédy a s výběrem potravin podle krevní skupiny
 
 
Seznam knižních publikací RNDr. Petra Fořta, Csc. :
 • Výživa a sport (1990)
 • Výživa nejen pro kulturisty (1998)
 • Výživa hlavně pro kulturistiku a fitness (1999)
 • Moderní výživa pro děti (1999)
 • Zdravá výživa nejen pro ženy (1999)
 • Recepty a výživové tabulky nejen pro sportovce (2000)
 • Co ještě nevíte o výživě (2001)
 • Obezitě odzvoněno (2001)
 • Jak stárnout pomalu (2001)
 • Výživa v otázkách a odpovědích (2001)
 • Sport a správná výživa (2002)
 • Co jíme a pijeme aneb výživa pro 3.tisíciletí (2003)
 • Stop dětské obezitě (2004)
 • Zdraví a potravní doplňky (2005)   
 
Publikace RNDr. Petra Fořta